Dvanáct srdcových automobilů sira Stirlinga Mosse

David Hlaváček
14.04.2020
Příběhy

„Největší pilot F1, který se nikdy nestal světovým šampionem“, tak byl mnohdy nazýván. Během svého života odjel celkem 497 závodů v mnoha automobilových dispicplínách, z toho 194 jich dokázal vyhrát. Ačkoliv se mu podařilo zvítězit v 16 velkých cenách Formule 1, nikdy se nestal světovým šampionem.

Sir Stirling byl řidič z dávno ztracené éry, kdy bezpečnost na dráze byla na samé hraně života, mnohdy spíše za ní. Byl typickou ukázkou toho, když profesionální závodníci byli zároveň džentlemani. Stirling Moss soutěžil téměř ve všech disciplínách motorsportu; od vytrvalostních závodů a rally, až po závody do vrchu či mistrovství cestovních vozů. I přes fakt, že nikdy nevyhrál mistrovství světa Formule 1, jen málokdo by zpochybnil tvrzení, že byl nejvyraznějším závodníkem své éry.

Můžeme tedy sáhodlouze debatovat o největším jezdci všech dob. Fangio? Clark? Senna? Schumacher? Těžká volba, ale nikdo rozhodně nebyl tak všestranný jako sir Stirling. A nikdo pravděpodobně nevyvolával takovou náklonnost mezi závodními fanoušky. A to do svých posledních dnů. Dne 12. dubna 2020 nás navždy opustila skutečná legenda.

Když nedávno vznikala sběratelská kolekce jeho oblíbených vozidel, uvedl dvanáct závodních speciálů, na které vzpomínal nejčastěji. Pojďme nyní my zavzpomínat na sira Stirlinga Mosse. Na legendu, která zanechala nesmazatelnou stopu v historii motorsportu: