CZ
EN
menu

The White Collection – čistá esence značky Porsche

David Hlaváček
11.02.2019
Všechny články

Závěrem loňského roku obletěla motoristický svět zpráva o jedinečné sbírce vozů Porsche, nacházející se na tajném místě ve Spojených státech. Přes šest desítek vozů pocházejících z nejrůznějších období historie má kromě znaku na kapotě společného ještě jednoho jmenovatele – bílou barvu karoserie.

Majitel sice zůstává nadále neznámý, jeho výběr však svědčí o naprosté důslednosti a dobrém vkusu. V rozsáhlé kolekci je totiž zastoupena převážná většina ceněných modelů z let 1958 až 2018, počínaje klasickým 356 A Speedster 1600 Super a konče poslední generací okruhově zaměřené 911 GT2 RS. Šedesátileté období reprezentují zajímavé verze modelů 356, 911, 914, 944 a 968 korunované vrcholnými typy 959, Carrera GT a 918 Spyder. Stejně překvapivá jako absence typu 928 je poté bílá kapotáž traktoru Diesel Junior 108 S.

Kromě výjimečných a zakázkových specifikací jednotlivých automobilů popsaných na tabulkách v jednotném designu zaujme také mimořádně bohatý archiv. Zahrnuje totiž nepřeberné množství originálních propagačních materiálů, palubních manuálů, servisních příruček a souvisejících publikací, což jsou stále žádanější předměty zájmu odborníků z celého světa. Netradiční tečkou je dlouhá řada jízdních kol navržených a vyráběných společností Porsche.

Režim návštěv je stejně výjimečný jako celá kolekce. Pokud již někdo obdrží pozvánku tajemného sběratele, do bíle vymalovaného prostoru s bílou podlahou a vybavením může vstoupit pouze ve zvláštních návlecích obuvi nebo vyzutý do ponožek. Mobilní telefon nebo fotoaparát poté musí odložit do speciálního koše, jehož barva samozřejmě respektuje zvolený koncept. The White Collection je čistou esencí značky Porsche.

A jakou barvu máte rádi vy?